Geotermalne cuda Nowej Zealndii

Zdecydowaliśmy się zobaczyć obszar wulkaniczny Nowej Zelandii, który jest znany z właściwości i aktywności geotermalnych. Odwiedziliśmy Waimangu Volcanic Valley, najmłodszy geotermalny obszar na świecie powstały na skutek erupcji wulkanu. Przybyliśmy na miejsce około południa i mieliśmy nieco ponad 4 godziny na zwiedzanie. Podążaliśmy ścieżką, która została zaprojektowana w ten sposób, aby zapewnić najlepszy przegląd i informacje na temat wszystkich charakterystycznych właściwości i interesujących faktów. Przechodząc od punktu do punktu, dowiadywaliśmy się, co zdarzyło się tyle lat temu i jak obszar ten zmieniał się powoli po erupcji wulkanu Tarawera w 1886 roku.

Krater Południowy ma około 50 metrów głębokości. Jest wypełniony zimnymi wodami szmaragdowej sadzawki, która zmienia kolory z niebieskiego do brązowego i szmaragdowego w zależności od zmian i stanów różnych gatunków roślin.

Jezioro Frying Pan znajduje się wewnątrz krateru Echo. Jest to jedno z największych na świecie źródeł gorącej wody. Woda w jeziorze jest kwaśna, a bąbelkujące gazy dwutlenku węgla i siarkowodoru dają wrażenie wrzenia.

Bird’s Nest Terrace – miniaturowy taras krzemionkowy utworzony przez wrzące źródła z wielobarwnymi algami.

Krater Inferno z pięknym niebieskim jeziorem – poziom wody wzrasta i spada do około 12 metrów w serii niewyjaśnionych cyklów z płytkimi recesjami występującymi co kilka dni. Temperatura silnie kwaśnych wód może osiągnąć 80 stopni Celsjusza.

Wulkan Tarawera i widok na jezioro Rotomahana.

Marmurowy Taras i skarpy – powstają z krzemionki osadzającej się z roztworu wypływającego z sadzawki Iodine Pool i tworzą się warstwowo w ciągu długiego czasu.

Taras Warbrick – układ wielokolorowych, szybko narastających platform krzemionkowych zlokalizowany w kraterze Rainbow, utworzony przez wychładzanie się gorących płynów przepływających na powierzchni ziemi.

Rozwijający się miejscowy las jest przykładem odnawiania się systemu biologicznego po całkowitej dewastacji w wyniku erupcji wulkanicznej i jest miejscem występowania wielu rzadkich i niezwykłych roślin i gatunków, które przystosowały się do gorącej gleby.

Wizyta w Waimangu Volcanic Valley była niesamowitym przeżyciem. To świetny spacer przez obszar oszałamiającego piękna przyrody.

Następnego dnia mieliśmy okazję zobaczyć kolejny przykład działania sił geotermalnych – Błotne Sadzawki w Wai-O-Tapu. To duża, wrząca, stale bulgocząca i pluskająca sadzawka błotna. To bardzo nietypowe miejsce, warte nawet krótkiej wizyty.